Водоспади – це неймовірний витвір природи. З кожним разом ти бачиш їх по-різному. Деякі дивують своєю силою та міццю, деякі заспокоюють своїм лагідним журчанням. Кожен водоспад різний і по-своєму неповторний.
Ось, і на цей раз рукотворний 18-ти метровий Малієвецький водоспад, що в Дунаєвецькому районі Хмельницької області здивував нас своєю природною красою.
Це місце сміливо можна назвати одним з наймальовничіших куточків Поділля. Дивовижна природа навколо навіює спогади про містичні казки та розповіді.
Цей водоспад схожий на велетенську химерну істоту, яка застигла з відкритим ротом не то від краси цієї місцевості, не то від подиву… він не схожий на жодний з тих, які я бачила.
Його можна роздивлятися з багатьох сторін, заходити в гроти та піднятися на самий верх.
Скеля з якого падає водоспад вся поросла мохом, що додає їй ще більшої краси.
Колись вода до вершили скелі подавалася старим дерев’яним водогоном. В радянські часи водогін прогнив. Щоб врятувати його, лікар Малієвецького дитячого санаторію на отриману премію 400 рублів купила металеві труби, замінила водогін і водоспад почав знову «працювати».
Ця скеля з якої падає водоспад – двоповерхова з печерними ґротами-келіями, це залишки древнього печерного монастиря.
За слов’янських часів саме на цій кручі було велике язичницьке капище. З приходом християнства тут оселилися мандрівні монахи, облаштувавши собі келію в невеличкій печері.
На поч.XVIII ст. тут діяв василіянський монастир.
Вгорі, над водоспадом, розміщувалась церква, яка була знищена у 1930-х роках
На думку істориків в «Нижня» печера, використовувалася ченцями у якості каплиці, і за свідченням, що дослідників, що старожилів, раніше там стояла фігура св. Онуфрія.
Печера, що на другому рівні, в описах згадується як печерна церква не честь Різдва Іоанна Хрестителя. Тобто «верхня» печера — це не якась там капличка чи келія відлюдника, а справжнісінький древній печерний храм.
Дійсно дуже дивовижне місце… і з кожного ракурсу воно відкривається по іншому…
______________
Також не далеко від водоспаду можна прогулятися до Палацу Орловських.
Саме у Маліївцях Ян Онуфрій Орловський вирішує облаштувати свою резиденцію і у 1788 році він закладає шикарний палац. З парадної сторони він має два поверхи, а з паркової – триповерховий.
Сьогодні в маєтку Орловських проводять екскурсії, та можна оглянути палац всередині.