🇺🇦 Свірзький замок (Львівська обл)

Свірзький замок (Львівська обл)

У селі Свірж, Львівської області, в надзвичайно мальовничій місцевості, розташована унікальна пам’ятка оборонної архітектури – Свірський замок.

Немов привид із минулого стоїть білосніжний велетень в оточенні живописної прикарпатської природи…

Свірзький замок з’явився тут в 1482 році. Побудований він був польськими шляхтичами Свіржськими.

Свірзький замок зберігся до наших днів у досить хорошому стані. Яскрава червона покрівля і світло-сірі стіни ренесансного палацу пом`якшують образ міцної оборонної фортеці.

Сучасного вигляду замок набув вже коли перейшов у власність графа Цетнера у XVIІ столітті перетворившись з суто захисної споруди на затишну резиденцію з архітектурним декором вікон та порталів, комфортним та стильним внутрішнім оздобленням.

Посеред подвір`я – вимощена каменем криниця. Відомо, що тут збереглися оздоблений камін і бійниці. Довкола замку розкинувся старий парк площею близько 3 гектарів. А біля замкової брами піднімається ренесансний костел (заснований він ще представником родини Свірзьких 1546 року).

Кажуть, ще всередині минулого століття на одній зі стін костелу можна було розгледіти старовинну фреску із зображенням Марії Єгипетської, що молиться на фоні середньовічного Свіржа.

Зараз у замку організовані екскурсії для туристів не проводять, будемо сподіватися, що в майбутньому ця ситуація зміниться. Деяким туристам щастить і вони потрапляють всередину замку, коли охорона є на місці та в гарному настрою))) і вони пускають поодиноких туристів побродити залами замку.

Цього разу ми не попали в середину замку, так як він був зачинений. Ми просто оглянули його зовні, позаглядали в усі щілини та провели час в тиші довколишнього парку, а також ненадовго уявили себе учасниками подій фільму про трьох мушкетерів, епізоди якого знімалися на території замку. У фільмі “Д, Артаньян і три мушкетери” Свіржський замок зіграв роль Бетюнського монастиря, а оборона башта, яка розташована поруч – бастіон Сен-Жермен.

Оточений мальовничим озером Свірзький замок найбільше з усіх Львівських замків залишає почуття гармонії між архітектурою й природою, співрозмірної довершеності й затишку.

Дивина-дивина ці замки. Вони як ворота у інший час.

 Найбільше нашу увагу привернуло чудернацьке дерево, що росте біля вхідної брами. На вулиці середина травня місяця, все навкруги зелено, а це величезне дерево з листками темно-бордового кольору немов загубилося серед епох. Мені здалося, що це дерево ніби хранитель цього замку та його таємниць.

 Нам дуже сподобалося, сподіваємося наступного разу цей замок відкриє перед нами свої ворота, і ми зможемо перенестися саме в ті середньовічні часи та повністю зануримося в його атмосферу та історію.

Ну, і який замок та й без легенд?

Отже, давним-давно працювала у Свірзькому замку місцева дівчина. В ті часи ворог неодноразово підходив під фортечні стіни, мріючи захопити Свірж. Невідомо, яким чином дівчина змогла закрутити роман з ворожим солдатом, але що сталося — те сталося. Військо коханого взяло Свірж в осаду. Мрії про любощі засліпили дівчину — і вона відкрила своєму бусурманському соколу фортечну браму.

Та не кохання чекало на нещасну: захопивши замок, загарбник скинув зрадницю у глибокий колодязь. І від тоді блукає дівчина фортецею, не знаходячи спокою — і, навчена гірким досвідом, закриває всі двері на своєму шляху.

Фото

ми в соц мережах