🇺🇦 Свято-Усікновенський Лядівський скельний чоловічий монастир (Вінницька обл.)

Свято-Усікновенський Лядівський скельний чоловічий монастир (Вінницька обл.)

🌸🏵️🙏 Лядовський Свято-Усікновенський чоловічий скельний монастир знаходиться поблизу села Лядова. Скельний монастир засновано в 1013 році, він є одним з найстаріших в Україні.

Монстир знаходиться на узгір’ї понад річкою Дністер, звідси відкриваються чудові краєвиди на долину річки.

На початку ХХ століття тут працювала археологічна експедиція, очолювана професором Антоновичем. Були знайдені знаки і зображення, ідентичні тим, які є в римських катакомбах. Такі знахідки археологів – серйозне джерело, що підтверджує, що в цих місцях проживали перші християни. 

А вже в 2012 році археологи знайшли на території монастиря римські і візантійські монети, черепки з орлами, предмети епохи Трипільської культури. Керівник археологічної експедиції, старший науковий співробітник НАН України Лариса Виногродська стверджує: розкопки надали докази, що християнство прийшло на Лядовського скелі за п’ять століть до заснування тут монастиря. Місцеві жителі час від часу знаходять різні дрібні давнину прямо у себе під ногами, до таких знахідок тут вже звикли, не дивуються ім.

А які тут краєвиди… Ми багато подорожуємо, і бачили не мало, але ці краєвиди, це щось особливе!!!…

Ранковий туман стелився над Дністром, немов ковдра, яка зігрівала його всю ніч.

Річка, щойно прокинулась від сну, почала оживати… А туман, піднімаючись вверх здавався вже хмаринкою, яка ніби гралась з річкою та небосхилом. Вона то опускалася низько над Дністром, придаючи йому якоїсь містичності, то підіймалася нагору, стаючи одинокою хмаринкою серед небесної блакиті.

І лише промінчики сонця повністю пробудили всіх після глибокого сну. Дністер зразу показав свою велич та красу, виблискуючи на сонці. А ніжно блакитнее небо, віддзеркалюючись у воді, ніби милувалося своєю безкрайністю…

 

А над всією цією красою на висоті 90м височіє монастир.  І, дійсно, тільки Господь міг створити для себе таку Благодать. Тому давайте поринемо в дуже цікаву історію виникнення цього монастиря.

🍁🙏  Заснував чоловічий скельний монастир  славнозвісний родоначальник православного чернецтва у Київській Русі –  преподобний Антоній Печерський. Той, що започаткував і Києво-Печерську лавру.

На Святій Горі Афон, Антоній Печерський отримав благословення йти на Русь, щоб сприяти становленню тут чернечого життя і повертаючись на батьківщину, преподобний Антоній побачив високі крейдяні скелясті береги Дністра. Очевидно, вони йому нагадали Святий Афон, тому що саме тут великий подвижник вирішив зупинитись, щоб заснувати обитель.

Він вирубав у скелях келію, зібрав навколо себе учнів, а потім, давши їм настанови та батьківське благословення, вирушив далі на схід, аж до Києва, де заснував всесвітньо- відомий Києво-Печерський монастир.

На відміну від Київської обителі,  Лядівська з роками не нажила великого багатства і слави. В монастирі не збудувано наземних келій і величних храмів. Він залишився таким, яким  був від самого початку – скельним.

Протягом багатьох віків монахи жили тут  дуже скромно і дотримувались  аскетичного  життя насельників. Цьому сприяли,  як географічне розташування монастиря – високо в горах, так і неодмінне дотримання Афонських традицій.

✅ Але прихід до влади більшовиків виявився для обителі найстрашнішим випробуванням за всю його історію. У 30-х роках ХХ сторіччя монастир був не просто закритий, а знищений – зруйновані всі його споруди, у тому числі й два унікальні скельні храми. Куполи храмів скинули у Дністер. Місцеві жителі ще довгий час могли бачити, як куполи, що колись прикрашали монастирські храми, виблискують на дні річки.

Знищені були також всі прибудови: двоповерхова галерея, восьмикупольна церква – добудова до великої і маленької церкви, всі іконостаси, колодязі.

✅ Час відродження стародавньої обителі настав у 1998 році, коли на ці гори прийшли три ченці з Почаєва на чолі з ігуменом Антонієм. Вони і розпочали нову епоху в житті монастиря.

До цього часу тут залишався неушкодженим лише один храм, в ім’я Преподобного Антонія Печерського, й одна печерна келія. А від двох інших храмів і монастирських споруд лишилась лише купа каміння.

Як і за часів святого Антонія, сьогодні тут фактично не відчувається поступу цивілізації. Храм і обителі келії опалюються окремими печами. Функції ж водопроводу в монастирі виконує гірський струмок. До речі, до нашого часу в обителі збереглося джерело, з якого брав воду ще преподобний Антоній. Вода містить багато корисних мінералів, які мають благодатний вплив на здоров’я людини.

Також можна зануритись в купель, яка зцілює не тільки душу, а й тіло.

Ченці нам розповідали, що були випадки, коли сюди приїздили невиліковно хворі люди, яким залишалося їм жити лічені дні… Але після занурення у воду, вони живуть уже багато років.

… Сьогодні тут, на Лядовській горі, як і тисячу років тому, чисте, п’янке повітря, тиша, спокій, і те, що не піддається визначенню у словах – благодать і намоленность. Тут люди задовольняють свої духовні запити через роботу і молитву, отримують душевний спокій, спілкуючись тихенько наодинці з Господом.

Тут зовсім інший, особливий світ. Сюди не йдуть шукати славу, а шукають тут смиренномудрості й умиротворіння.

Навкруги така благодать, що не хочеться покидати це місце. Тихе, мирне життя в храмі порушують  лише пориви вітру, які мимоволі ніби приводять тебе до тями… Озирнувшись навколо ти ніби зачаровуєшся від цієї місцевості.

З одного боку храм, а з іншого такі простори… Хочеться розправити крила та полетіти десь вдалечінь, туди, де все здається єдиним цілим. Де всі життєві задачі та неприємності розчиняються в блакитному горизонті…

Тут дійсно відчуваєш спокій на душі. Здається, що щось Божественне торкається до струн твоєї душі і хочеться творити, співати або просто мовчати. Тут ти відчуваєш себе, якоюсь іншою, якоюсь справжньою.  Саме в такі моменти відбувається пізнання самого Себе…

На честь  ікони Божої матері в Лядовській обителі в 2009 році був побудований і освячений храм на третьому поверсі братського корпусу. 

Оздоблення храмів в монастирі, іконостаси, кіоти, ікони виготовляються з довговічного матеріалу – каменя і смальти.

Братія монастиря, будівельники, каменотеси і іконописці освоїли мистецтво різьблення по каменю і мозаїку.

Під храмом і поруч з ним збереглися стародавні крипти – кістниці. В печеру-Кістницю можна зайти і розглянути останки стародавніх ченців. За словами ченців, деяким з них – понад 400 років.

🙏😮 Ми ДЗВОНИЛИ в МОНАСТИРСЬКІ ДЗВОНИ !!!

В черговий раз, коли ми відвідували це надзвичайне місце, нам пощастило, один з монахів нам запропонував піднятися в саму гору і подивитися дзвіницю, а потім і допомогти з дзвоном.

💤…. ДЗВІНИЦЯ – в даний час викладена з каменю та знаходиться майже на самому верху гори над храмами монастиря і дзвін її чути далеко. Поки ченці показували нам храми підійшов час післяобіднього дзвону і нам запропонували подивитися дзвіницю, а потім і допомогти з дзвоном. 
Головний і найбільший дзвін знаходиться на третьому поверсі, а дзвони поменше на четвертому.
🌺 Коли він задзвонив ми спершу відчули тремтіння десь під нами, потім затремтіла дерев’яна підлога на якій ми стояли, потім коливання по всьому тілу.

🙏Ченці кажуть, що в такі моменти йде очищення тіла від нечисті.

🌫️🚣‍♀️А які краєвиди відкрилися нам… це щось неймовірне. Озирнувшись навколо ти ніби зачаровуєшся від цієї місцевості.

 

Лядовский Усекновенский 

скальный мужской монастырь (Винницкая обл.)

🌸🏵️🙏 Лядовский Свято-Усекновенский мужской скальный монастырь находится вблизи села Лядово.
Скальный монастырь основан в 1013 году и является одним из старейших в Украине.

Монстирь находится на холме над рекой Днестр, отсюда открываются великолепные виды на долину реки.

В начале ХХ века здесь работала археологическая экспедиция, возглавляемая профессором Антоновичем. Были найдены знаки и изображения, идентичные тем, которые есть в римских катакомбах. Такие находки археологов – серьезный источник, подтверждающий, что в этих местах проживали первые христиане.

А уже в 2012 году археологи нашли на территории монастыря римские и византийские монеты, черепки с орлами, предметы эпохи Трипольской культуры. Руководитель археологической экспедиции, старший научный сотрудник НАН Украины Лариса Виногродская утверждает: раскопки предоставили доказательства, что христианство пришло на Лядовские скалы за пять столетий до основания здесь монастыря. Местные жители время от времени находят различные мелкие древности прям у себя под ногами, и к таким  находкам здесь уже привыкли, не удивляются им.

А какие здесь виды… Мы много путешествуем, и видели немало, но эти виды – это что-то особенное!!!

Утренний туман стелился над Днестром, словно одеяло, которое согревало его всю ночь.

Река, только проснулась от сна и начала оживать… А туман, поднимаясь вверх, казался уже облаком, которое играло с рекой и небосводом. Оно, то опускалось низко над Днестром, придавая ему какой-то мистичности, то поднималось вверх, становясь одиноким облаком среди небесной лазури.

И только лучики солнца полностью пробудили всех после глубокого сна. Днестр сразу показал свое величие и красоту, сверкая на солнце. А нежно синее небо, отражаясь в воде, будто бы любовалось своей бесконечность…

 

А над всей этой красотой на высоте 90м возвышается монастырь. И, действительно, только Господь мог создать для себя такую ​​благодать. Поэтому давайте окунемся в очень интересную историю возникновения этого монастыря.

🍁🙏 Основал мужской скальный монастырь знаменитый родоначальник православного монашества в Киевской Руси – преподобный Антоний Печерский. Тот, положил начало и Киево-Печерской лавре.

На Святой Горе Афон, Антоний Печерский получил благословение идти на Русь, чтобы способствовать становлению здесь монашеской жизни и, возвращаясь на родину, преподобный Антоний увидел высокие меловые скалистые берега Днестра. Очевидно, они ему напомнили Святой Афон, потому что именно здесь великий подвижник решил остановиться, чтобы основать обитель.

Он вырубил в скалах келью, собрал вокруг себя учеников, а затем, дав им наставления и родительское благословение, отправился дальше на восток, вплоть до Киева, где основал всемирно известный Киево-Печерский монастырь.

В отличие от Киевской обители, Лядовский с годами не нажил большого богатства и славы. В монастыре не построено наземных келий и величественных храмов. Он остался таким, каким был изначально – скальным.

В течение многих веков монахи жили здесь очень скромно и придерживались аскетической жизни насельников. Этому способствовали, как географическое положение монастыря – высоко в горах, так и непременное соблюдение Афонских традиций.

✅ Но приход к власти большевиков оказался для обители самым страшным испытанием за всю его историю. В 30-х годах ХХ века монастырь был не просто закрыт, а уничтожен – разрушены все его сооружения, в том числе и два уникальных скальные храмы. Купола храмов сбросили в Днестр. Местные жители еще долгое время могли видеть, как купола, украшающие монастырские храмы, сверкали на дне реки.

Погибли в также все пристройки: двухэтажное галерея, восьмикупольная церковь – пристройка к большой и маленькой церкви, все иконостасы, колодцы.

✅ Время возрождения древней обители наступил в 1998 году, когда на эти горы пришли три монаха из Почаева  во главе с игуменом Антонием. Они и начали новую эпоху в жизни монастыря.

К этому времени здесь оставался невредимым лишь один храм, во имя Преподобного Антония Печерского, и одна пещерная келья. А от двух других храмов и монастырских сооружений осталась только груда камней.

Как и во времена святого Антония, здесь практически не ощущается прогресса цивилизации. Храм и обители кельи отапливаются отдельными печами. Функции же водопровода в монастыре выполняет горный ручей. Кстати, до настоящего времени в обители сохранился источник, из которого брал воду еще преподобный Антоний. Вода содержит много полезных минералов, которые имеют благотворное влияние на здоровье человека.

Также можно окунуться в купель, которая исцеляет не только душу, но и тело.

Монахи нам рассказывали, что были случаи, когда сюда приезжали неизлечимо больные люди, которым оставалось жить считанные дни… Но после погружения в воду, они живут уже много лет.

… Сегодня здесь, на Лядовской горе, как и тысячу лет назад, чистый, пьянящий воздух, тишина, покой, и то, что не поддается определению в словах – благодать и намоленость. Здесь люди удовлетворяют свои духовные запросы через работу и молитву, получают душевное спокойствие, общаясь тихонько наедине с Господом.

Здесь совсем другой, особый мир. Сюда не идут искать славу, а ищут здесь смиренномудрия и умиротворения.

Вокруг такая благодать, что не хочется покидать это место. Тихую, мирную жизни в храме нарушают лишь порывы ветра, которые выводят тебя из оцепенения.  Оглянувшись вокруг, ты будто очаровываешься этой местностью.

С одной стороны храм, а с другой такие просторы… Хочется расправить крылья и полететь куда-то вдаль, туда, где все кажется единым целым. Где все жизненные задачи и неприятности растворяются в синем горизонте…

Здесь действительно чувствуешь спокойствие. Кажется, что-то Божественное прикасается к струнам твоей души и хочется творить, петь или просто молчать. Здесь ты чувствуешь себя какой-то другой, какой-то настоящей. Именно в такие моменты происходит познание  Себя…

В честь иконы Божьей матери в Лядовской обители в 2009 году был построен и освящен храм на третьем этаже братского корпуса.

Убранство храмов в монастыре, иконостасы, киоты, иконы изготавливаются из долговечного материала – камня и смальты.

Братия монастыря, строители, каменотесы и иконописцы освоили искусство резьбы по камню и мозаику.

Под храмом и рядом с ним сохранились древние крипты – костницы. В пещеру-костницу можно зайти и рассмотреть останки древних монахов. По словам монахов, некоторым из них – более 400 лет.

🙏😮 Мы звонили в монастырские колокола!!!

В очередной раз, когда мы посещали это замечательное место, нам повезло, и один из монахов нам предложил подняться на гору, чтобы посмотреть колокольню, а потом и помочь с колоколом.

💤 … КОЛОКОЛЬНЯ  в настоящее время выложена из камня и находится почти на самом верху горы над храмами монастыря и звон ее слышен далеко. Пока монахи показывали нам храмы, подошло время послеобеденного биения колокола и нам предложили посмотреть колокольню, а потом и помочь с колоколом.

Главный и самый большой колокол находится на третьем этаже, а колокола поменьше на четвертом.

🌺 Когда он зазвонил, мы сначала почувствовали дрожь где-то под нами, потом задрожала деревянный пол, на которой мы стояли, потом колебания по всему телу.

🙏 Монахи говорят, что в такие моменты идет очищение тела от нечисти.

🌫️🚣‍♀️ А какие виды открылись нам… это что-то невероятное. Оглянувшись вокруг, ты будто очаровываешься этой местностью.

  

Фото

Відео

ми в соц мережах