Дубенський замок (Рівненська обл.)

🏣 👀 Побачивши Дубенський замок зблизька, ми були приголомшені… він немов казковий, стоїть посеред міста. І здається, що в цьому місті існує дві реальності: наш час з сучасними забудовами та цей дивовижний замок.

🕍 😲А який він величний!!!  Підійшовши ближче затамовуєш подих від краси, яка оточує Дубенський замок. Навколо все потопає в зелені!!! ☘️🌲🌳 Виритий рів навколо замку, придає йому ще більшої могутності та неприступності.

Якщо на хвильку закрити очі, то можна відчути, як десь там, за великим муром живуть люди з іншого сторіччя. І твоя уява малює ту реальність… реальність 17 сторіччя.

🤔 В подумках уявляєш жінок у вишуканих сукнях, які прогулюються в замку, відчуваєш скрип карет, які проїжджають навколо та чуєш гомін прислуги, яка готується до прийому гостей…

⚜️ Дубенський замок –  неприступний хранитель незліченних багатств прославленого роду Острозьких, резиденція впливових князів Заславських, Сангушків, Любомирських, здавна привертав до себе увагу завойовників Волинських земель.

🔱 Але поважний замок зі своїми кам’яними бастіонами, сторожовими вежами і глибокими ровами багато століть залишався недоступним для татарських копій, козацьких шабель і шведських гармат. Широкі і розгалужені підземні ходи, які пов’язували Дубенський замок з містом і околицями, згадуються в гоголівської повісті «Тарас Бульба».

😍 У наші дні комплекс Дубенського замку, що складається з декількох історичних будівель, є відомим туристичним об’єктом і значною історико-архітектурною пам’яткою України.

Тому знову поринемо в історію…

✅ Офіційною датою спорудження Дубенського замку вважається 1492 р. Протягом свого існування замок неодноразово перебудовувався й укріплювався.

✅ На початку XVII ст. каштелян краківський князь Януш Острозький реставрував замок у стилі пізнього Ренесансу. Тоді ж було добудовано два бастіони зі сторожовими вежами. Між старим городищем і новим замком пролягав глибокий рів, який при потребі легко заповнювався водами Ікви. Другий рів, ширший і більш значущий для оборони, був виритий із протилежної сторони замку. Його східний схил утворювався фасадами бастіонів і куртиною, яка їх з’єднувала, а висока прямовисна стіна з боку міста була складена з «дикого» каміння. Цей рів також наповнювався водою.

✅ У XVI ст. Дубенський замок мав на озброєнні 73 гармати. Арсенал постійно поповнювався за рахунок власної ливарної майстерні. За всю історію свого існування замок наче був свідком розвитку вогнепальної зброї: від мушкетів, кремінних рушниць, фальконетів, гаківниць, стародавніх гармат аж до сучасних гвинтівок, автоматів, кулеметів, пістолетів.

Замок, як родовий маєток князів Острозьких, переходив через шлюби від однієї князівської династії до іншої, був приватною власністю князів Острозьких, Заславських, Сангушків, Любомирських.

✅ І лише наприкінці XIX ст. замок був проданий військовому відомству і відтоді тут почергово розташовувалися армійські частини російського царя Миколи II, австрійського цісаря, петлюрівців, поляків, червоноармійців, гітлерівців, радянських військ.

З двору замку відкривається мальовничий вид на річку. Територія не велика, його двір простягається всього на 300 метрів. Тут можна побачити два палаци – Острозьких та Любомирських. Обидва вони свого часу вражали багатим виглядом тих, хто побував у Дубно вперше.

🏤 Палац Любомирських був розкішним і красивим. Тут розташовувались бенкетна і бальна зали з мистецьким декором в інтер’єрі. Прикрашав зали відомий італійський майстер Доменіко Мерліні. 💃Танцюючі жіночі постаті, що тримають в руках виноградну лозу, і зараз можна побачити на стіні зали.

🕍 У замку зберігались трофеї Острозького, здобуті у численних битвах. У глибоких замкових підземеллях володарь замку ховав свої скарби. Для грошей і коштовностей були виготовлені спеціальні скрині, які з часом поповнювались дорогоцінними подарунками від гостей, що прибували у замок.

💥 Підземелля були справжнім лабіринтом – широкі ходи-тайники, де при потребі, можна було заховатись великій кількості людей. Тут зберігали зброю і їжу на випадок облоги. Функції холодильників у ті часи виконували спеціально обладнані льохи, де продукти могли зберігатись роками. Їх заповнювали бочками із в’яленим м’ясом та рибою. Великі запаси сала, меду, варення, пшениці…

Все це могло довго годувати не лише військових, що жили у замку, а й мешканців міста, які у небезпеці теж ховались у підземеллях фортеці.

 

Герб князів Острозьких і нині прикрашає вхід у Дубенський замок. Тут можна побачити дерев’яні скульптури XVII cстоліття. Зокрема й досить рідкісну постать Діви Марії, яка зображена вагітною.

🌟 Унікальною є виставка історії тортур та покарань. Для неї виділили аж три кімнати підземелля. Цінна зброя, картини і колекції монет, серед іншого багато дійсно унікальних речей. Експозиції було з чого збагачувати, адже свого часу замок був одним із найбагатших у Європі.
Сьогодні життя замку жваве і насичене. Тут проводять театральні вистави, конференції, концерти, зустрічі і навіть весілля.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *