Рожеве озеро на Арабатській стрілці (Херсонська обл.)

Цього року ми вирішили провести свою коротку відпустку на Азовському морі, а саме в Генічеську. Як давно ми не були на морі… Ми вже забули, як воно пахне креветками, пахлавою та спокоєм. Ми з насолодою слухали шум прибою та крики чайок, як малі діти раділи красивому світанку. Ми дійсно відпочивали… Але ми любимо активний відпочинок, тому на наступний  день нашого відпочинку нам стало трошки нудно і ми поїхали досліджувати морське узбережжя.

По рекомендаціям друзів та Інтернету вирішили відвідати Генічеське озеро, яке знаходиться в с.Приозерне  на Арабатській стрілці. І не пожалкували ні на мить…

Нам розповіли місцеві, що тут стоїть вода!!! Але ми приїхали в кінці серпня і велика частина води випарувалася під пекучим сонцем, залишивши лише деякі ділянки з водою.

Ми подивилися фото в інтернеті…  і дійсно в менш спекотні та дощові місяці року тут всюди рожева вода!!!

Фото з інтернету для порівняння!!!

Які краєвиди відкрилися перед нами, як тільки ми вийшли з машини!!!

Це просто не передати словами: навкруги, куди не глянеш, розстеляється плантації солі, немов сніг серед літа, і невеличкі території рожевої води.

І здається, що там десь вдалині, не то пустеля, не то засніжена долина… А сонячні промені, торкаючись сольової рожевої кірки, виблискують різними відтінками рожевого… неначе ти знаходишся десь у казці. Це просто приголомшливо!!!

Чому воно рожеве??? Все дуже просто… У солоних озерах живе дуже рідкісна і корисна мікроводорость Дуналиелла саліна. Для власного захисту в дуже солоній воді (ропі) та  під палючим сонцем Дуналиелла виробляє велику кількість каротиноїдів і передусім бета-каротин, який забарвлює ропу в рожевий колір.

Ропа поступово випаровується, і на поверхні залишається рожева сіль з вмістом натурального бета-каротину, йоду та інших корисних елементів.

Тут народжується сіль!!!

І, дійсно, процес виробництва був зав’язаний саме на цьому чудовому озері. Генічеське озеро розбито на ділянки (чеки) з допомогою дерев’яних стовпчиків. В озеро з Сивашу загонялась вода з допомогою відкриття дамби.

Чеки на озері носять не декоративний характер: на кожній ділянці сіль проходить природну очистку, поступово позбавляючись від всяких непотрібних домішок. В самих дальніх ділянках випадали в осад найважчі компоненти зразок гіпсу. Поступово вода перегонялась в наступний чек, випаровувалась, оголюючи просто-таки розкішну сольову товщу.

Ще з незапам’ятних часів ця сіль цінувалася  більше, ніж звичайна сіль. У середні століття існувала навіть спеціальна професія “Чумаки”. Вони займалися збором натуральної солі в солоних озерах і відвозли її далеко за межі Криму, а також в Європу.

Найкрасивіші ділянки (чеки)  з рожевою водою (ропою), знаходяться відносно недалеко від  берега. Нам розповіли місцеві, що тут стоїть вода!!! Але ми приїхали в кінці серпня і велика частина води випарувалася під пекучим сонцем, залишивши лише деякі ділянки з водою. Тому ми могли спокійно гуляти по засоленому озері босоніж. Здавалося, що через стопи ніг ти відчуваєш наскільки  воно солоне!!!

 

Пройшовши далі від берега, можна натрапити на невеличкі “калюжки” з соленою водою. Сіль тут м”якенька і тому можна зробити своїм ніжкам природній  СПА, намазавши їх цілющою глиною, яка знаходиться під слойкою солі. Ця глина служить своєрідним бар”єром, щоб не дати солі просочитись в грунт і засолити підземні прісні води.

Звідси відкриваються ще красивіші краєвиди!!! Рожевих відтінків стає більше… А в солоних “калюжках” кусочки солі здаються величезними крижинами. І ніби все навколо заковане  в сольові окови.

Дерев’яні стовпчики неначе покриті крижинками льоду, і по цьому можна розуміти до яких меж озеро наповнюється водою. І здається, що це володіння Крижаної королеви, яка навіть влітку, не хоче поступатися  природі.

Висновок:  Рожеве озеро – це щось казкове та неймовірне в нашій Україні!!! Це місце, де можна годинами стояти і дивитися навкруги. Де краєвиди змінюється кожної хвилини, з кожним подихом вітру… Це місце, де уява малює кожному своє: кому Крижану королеву, кому фламінго та пальми… Ми обов”язково сюди повернемось,  щоб побачити казковий захід сонця та зробити надзвичайні фото сутінок…