Палац Потоцьких (м.Львів)

Справжньою окрасою вулиці Коперника у Львові є Палац Потоцьких. Крізь ажурні грати парадних воріт велично та помпезно височіє  він серед навколишніх будівель. Ці землі здавна називалися Хорунщиною, тому що в XVII ст. належали хорунжому Стефану Потоцькому.

Рід Потоцьких був одним із найбагатших в Україні та Польщі. Його  маєтки розташовувалися в багатьох містах обох країн. У кінці 19 століття у Львові Потоцькі побудували палац для прийому гостей, проведення урочистих зустрічей та пишних балів.

Львівський маєток Альфреда ІІ Потоцького звели на місці, де колись був парк та невеликий мисливський будиночок, на болотистому березі річки Полтви, яка зараз тече під Львовом. Граф був поціновувачем французької архітектури, тож він вирішив запросити тамтешнього архітектора Луї д’Оверньє та українського зодчого Юліана Цибульського. На жаль, господар не встиг побачити завершений палац. Закінчив будівництво вже його син Роман. 1880 року Потоцькі відсвяткували входини до нового маєтку.

Палац був задуманий для парадних прийомів та зустрічей.  В ньому було передбачено все для цього: численні вітальні, широкий двір для карет. Головний фасад від вул. Коперника відокремлюють масивні ковані ворота, а з обох боків яких є флігелі для сторожа. Зі сторони заднього фасаду палац має терасу, заокруглені сходи з балюстрадою спускаються прямо в парк.

Інтер’єр палацу вражає. Він  був оформлений в стилі Людовика XVI.  На першому поверсі багато залів, кожен з яких має свою назву: Блакитний, Дзеркальний, Червоний… Назва залу походить від кольору шпалер на стінах. В дизайні присутньо багато ліпнини, позолоти. Каміни, які є в кожній залі,  прикрашені позолоченою бронзою, мармуром, живописом.

Справжнє захоплення викликає танцювальний зал (Дзеркальний) і Блакитна вітальня — колишня їдальня графа. Дуже вражає величезний стіл. Це дуже затишна кімната з каміном.  І зразу ж уявляєш, як всі гості збирались за цим столом і під тріскотіння вогню, вели світські  розмови. До речі, каміни, ліпнина, настінний живопис збереглися до наших днів.

Після Другої світової війни будівля палацу була у розпорядженні різних установ. А вже після реставрації 1975 року в ній відкрили Палац одруження.

У 2001 роцi Львiвськiй галереї мистецтв було передано чудовий палац, у якому представлена збiрка європейського мистецтва XIV-XVIII ст.
Експозицiя розгорнута на другому поверсi. Її вiдкриває зал античного мистецтва. Європейське мистецтво XIV-XVIII ст. представлене найкращими творами збiрки: українською iконою XV ст. «Св. Параскевою», полотнами М.Базаїтi, Я.Цуккi, С. Рiччi, Ж.-Е. Лiотара, Ж.Герена, Ф.Гойї.

Часто у палацi вiдбуваються зустрiчi президентiв, конференцiї, презентацiї, камернi концерти.

До речі, а на третьому поверсі розташувалася резиденція Президента України, де він приймає поважних гостей. На жаль, туди доступ зачинений для звичайних людей.

Біля входу до палацу Потоцьких на вул. Коперника нам пощастило побачити алею яскравих різнокольорових парасольок, які неначе застигли у повітрі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *