Історико-культурний комплекс «Замок Радомисль»

Історико-культурний комплекс «Замок Радомисль» — приватний музейний комплекс, створений в місті Радомишлі (Житомирська область) українським медиком і політиком Ольгою Богомолець.

Тут, єдиний в Європі Музей української домашньої ікони, в основі якого — особиста колекція ікон, котру Ольга Богомолець збирала з 1995 року.

В експозиціях і фондах комплексу представлені також колекції предметів сакрального мистецтва і церковного начиння, а також українських і європейських старожитностей.

Комплекс об’єднує в собі готель, музей, ландшафтний парк, приміщення для урочистих церемоній та концертний зал.

Раніше це була відома папірня, яка була збудована ще у 1612 році монахами Києво-Печерської Лаври. Хоча й виглядала вона як укріплений замок, це була фабрика з виробництва паперу для друку священних книг. На папері з радомишльської папірні було надруковано першу в Києві книгу – «Часослов».

Папірня працювала довгий час, аж доки її не було зруйновано під час військових сутичок. Кілька століть вона простояла покинута. Але наприкінці XIX століття її відновлюють та використовують будівлю вже як млин, який попрацював до 1989 року, після чого це місце поступово перетворювалося на смітник.

У 2007 році млин придбала Ольга Вадимівна Богомолець для влаштування музею «Замок Радомисль».

Начитавшись позитивних відгуків про замок і ми вирішили його відвідати. Погода на травневі свята видалась сонячною, тому разом з друзями ми вирушили в подорож.  Знайти Замок дуже просто. Ми їхали по Житомирській трасі і потім звернули по вказівнику на м.Радомишль.

Що вам сказати про дорожнє покриття….Це жах…Поки їхали по Житомирській трасі, все було чудово. Але коли звернули з неї, попали в іншу реальність. Доріг, станом на травень 2018 року, до Замку НЕМАЄ!!!! Одні ямери, які просто повністю вкрили асфальт. Я ще такого не бачила. Приходилось іноді їхати по обочині, щоб не загубити колеса.

На під’їзді до самого міста Радомишль, багато різних фігур з дерева, а сам вказівник в місто виглядає досить оригінально.

«Замок Радомисль» знаходиться в кінці міста.

Білет в Замок коштує 150 грн з дорослого і 70 грн дитячий або студентський.  Що входить у вартість квитка: вхід, екскурсія Музеєм домашньої української ікони та старожитностей «Душа України», а також, Майстер-шоу в Папірні.

Зайшовши на територію Замку, попадаєш в іншу реальність. Територія дуже доглянута. Там настільки спокійно та  затишно, що відчуваєш себе ніби в казці.  Ландшафтний парк «Замку Радомисль» становить окремий природний комплекс. Його частиною є скелі і підземні гранітні породи, що виходять на поверхню. Їхній вік становить сотні тисяч років. Переважна більшість дерев і квітів, що ростуть у парку, належать до рідкісних різновидів. В парку живуть різні тварини — бобри, річкові видри, норки, водяні щури, а також птахи — шпаки, лелеки, дятли.

Територія парку, як і будівля Замку, прикрашена оригінальними скульптурами XVII–XIX століть.

А саме найцікавіше в замку – це Музей української домашньої ікони. Його експозиція і фонди налічують понад 5 тисяч образів і скульптур (православних, унійних і католицьких), створених у XVI–XX ст. різних куточках України — від Закарпаття до Слобожанщини і від Сіверщини до Криму.  Серед них — багатометрові домашні іконостаси і крихітні подорожні ікони, козацькі «ковчеги» і гуцульські складні, ікони писані на полотні, вилиті з металу і вирізані з дерева.

 

У музейних фондах «Замку Радомисль» знаходиться також багата колекція предметів старовинного українського побуту, серед них — сімейні скрині, домашнє начиння (праски, прядки, плетені непроникні посудини для води тощо), човни-довбанки.

А яка тут атмосфера!!! Хочеться знаходитись там вічність. Стільки ікон одразу ми ще не бачили!!! І кожна має свою цікаву історію та позитивну енергетику. Це запам’ ятається надовго.  Адже всі ікони написані з любов’ю та з позитивним настроєм. Кожна людина знає, що ікони малюють тільки люди, обрані і благословенні Богом. Ці експонати пройшли декілька століть, щоб зараз ми могли ними милуватись.  Деякі з них були у вогні, деякі, навіть, мають кульові отвори та порізи. І можете собі уявити, яку цілющу силу і цінність мають ці ікони!!! Століттями їх намолювали Святі та звичайні люди. Вони знаходились в церквах та святих місцях і це дійсно вражає. Такої колекції немає ніде, тому всім раджу відвідати це унікальне місце.

 

Також в Замку є концертна зала на 150 місць. В залі розташований великий камін зі скульптурою Архангела Михаїла — звідси й її дві інші назви. Висота склепінь сягає 6 метрів.

В залі проходять концерти класичної, вокальної, камерної, народної і джазової музики.

Концертна зала Замку Радомисль — єдиний у світі зал із живим джерелом. Вода потрапляє до зали через тріщини в скельній породі.

 

Ландшафтний парк «Замку Радомисль» за своїми природними характеристиками є одним з найдивовижніших місць в Україні.

Ландшафтний парк складається з кількох островів, з’єднаних містками. Тут все збережено у своєму первісному вигляді, як тисячу років тому, коли древляни облюбували це місце для своїх святилищ. Найбільший острів парку – Острів любові. Він має форму серця і, за легендою, якщо на нього подивитися з вежі замку та вдарити у дзвін – збудеться будь-яке бажання, особливо коли ти мрієш про кохання.

Як і у давнину, тут б’ють джерела, ростуть десятки видів рідкісних рослин, живуть видри, норки, бобри, лелеки, співають солов’ї, у тихій воді хлюпають риби.

 

І на останок майстер шоу в папірні. Відроджуючи славні традиції «папірні» Києво-Печерської Лаври, у «Замку Радомисль» налагоджено процес ручного виготовлення паперу. Він аналогічний тому, на якому 400 років тому православні монахи друкували свої перші книги. Фабрика з виробництва паперу має все обладнання, яке використовувалося у XVII столітті, а також друкарський верстат для нанесення тексту на готові аркуші.

Ви поринете в історію виготовлення паперу та самі можете його виготовити. Одному з нашої компанії пощастило приймати участь в цьому дійстві і власноруч та виготовити папір з кропиви та льону. Це було СУПЕР!!!

Висновок:  нам дуже сподобалось це унікальне місце. Після таких місць відчуваєш себе краще та емоційно сильніше. Цей замок дійсно покликаний збагачувати людей, показувати їм їх власну історію та власну душу.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *