Стежка Довбуша. Яремче

Якщо ви шукаєте не дуже довгий, але дуже цікавий маршрут – «Стежка Довбуша» в Яремчі підійде ідеально (але не варто «Стежку Довбуша» плутати з «Скелями Довбуша» в районі села Бубнище Долинського р-ну Івано-Франківської обл., бо то зовсім інша місцевість).

Довжина стежки – 4 км, тривалість переходу – 4 год, висота над рівнем моря: 570 – 800 м. Маршрут промаркований. Колір марки: горизонтальні смуги білого кольору, в центрі – зелена смуга.

Ми для своєї компанії в центрі Яремчі взяли екскурсовода, про що не на мить не пошкодували. Дуже цікава і змістовна розповідь!!! Хоча, екскурсію можна зробити самостійно, так як стежка оснащена інформаційними плакатами та вивісками.

Маршрут стартує в Яремче на вулиці Свободи (біля дороги стоїть великий дерев’яний вказівник).

Трішки історії. Хто такий Олекса Довбуш і опришки?

Туристична стежка відкрита для туристів в пам’ять про легендарного народного месника, українському Робін Гуду – Олексі Довбушу, який діяв тут в 1738-1745 рр. Він прославився тим, що відбирав золото у багатіїв і віддавав його бідним.

Починаючи з 15 століття феодали почали поневолювати населення Карпат. Бажаючи залишатися вільними і протестуючи проти кріпосного права, багато молоді люди йшли у гірські ліси і формували партизанські загони. Таких бунтарів називали опришками.

Легенди кажуть, що надмірне багатство феодалів опришки роздавали бідним і незаможним. Такі загони існували по всьому Карпатському регіону – в Галичині, Покутті, Буковині, Червоної Русі. Особливого розмаху рух опришків досяг у 18 столітті, коли його очолив Олекса (Олексій) Довбуш. Він народився близько 1700 року в селі Печеніжині, в бідній гуцульської сім’ї. В дитинстві він був німим. Дар мови йому дав мальфар (чаклун) Йосип Явний. Вже в юності Довбуш очолив рух опришків, яке охопило весь край – ту і іншу сторону Карпат. Олекса діяв разом з братом Іваном. Довбуш за описом був дуже сильним чоловіком, але мав схильність до жінок, і не часто вони його зраджували.

Часто битви між опришками та феодалами були не рівними за силою, тому, що проти опришок стояли сотні військових і все таки вони перемагали, що говорить про їхню силу і знанні гір і лісів, вони могли заплутати слід в будь-якій місцевості. Олекса був зрадницьки убитий Степаном Дзвінчуком, жителем села Космачі.

Опришки назавжди залишилися жити в народній пам’яті. Існує безліч розповідей і легенд про місцевого Робін Гуда.

Повертаємося до нашої подорожі…. Екскурсовод протягом всього шляху розповідав дуже цікаві історії і легенди… а навкруги прекрасніша природа та чисте повітря ))

Відразу починається таємничий карпатський ліс, з покритими мохом деревами та тінню величезних сосен та смерек. По стежці зліва і справа видніються кущі малини, ожини, а там далі чорниця…

Стежка є грунтовою. Але часто трапляються ділянки, де доводиться проходити по каменям, покритим мохом, що інколи буває дуже слизько. Тому варто бути обережним. В деяких місцях є спеціальні поручні, тримаючись за які йти значно легше.

Мандруючи далі по стежці та слухаючи цікаві історії нашого гіда, про цю місцевість, ми побачили групу великих скель. Деякі з них досягають висоти до 20 метрів. Це і є місцеві скелі Довбуша (але не варто їх путати з «Скелями Довбуша» в районі села Бубнище Долинського р-ну Івано-Франківської обл., бо то зовсім інша місцевість).

В місцевих скелях та печерах власне і ховались опришки на чолі з Довбушем від каральних  операцій польських регулярних підрозділів. Скелі дуже мальовничі.

Місцями підйом встелений камінням обо могутніми корінням дерев, утворюючи природні сходинки. Але вони не скрізь рівні, що змушує докладати додаткові зусилля для підйому.

Навколо групи скель є декілька оглядових майданчиків, з яких відкриваються гарні краєвиди на навколишні гори.

Деякі легенди про Довбуша

  • Легенда про величезний камінь говорить про те, що Довбуш відламав скелю під час бою, кинувши її на супротивників. З тих пір цей камінь лежить на стежці.
  • Інша говорить, що одного разу уві сні з’явився йому старець, який повідомив Олексі, що він буде мати нелюдську силу.
  • Ще одна цікава легенда про скарби Олекси: заховані скарби в печері, вхід до якої ніхто не бачить, лише обраним вкаже на цей вхід цвіт папороті в одну з ночей Івана Купала. Однак той, хто спробує заволодіти цим багатством безроздільно перетвориться на камінь.

Висновок: мальовничі скелі на фоні зеленого карпатського лісу, чисте гірське повітря, шикарні краєвиди навколишніх гір та неймовірні історії про Довбуша зроблять вашу подорож незабутньою!!!

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *